WIELKI CZWARTEK


Msza wieczorna w Wielki Czwartek jest poczÄ…tkiem okresu Triduum Paschalnego i zawiera wiele symboli, które nie wystÄ™pujÄ… w czasie innych liturgii.

Wielki Czwartek jest pamiÄ…tkÄ… Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapÅ‚aÅ„stwa i Eucharystii.

W ten dzieÅ„, poza MszÄ… sprawowanÄ… w każdym koÅ›ciele wieczorem (nazywanÄ… MszÄ… Wieczerzy PaÅ„skiej), w lokalnej katedrze, pod przewodnictwem biskupa, odbywa siÄ™ tzw. Msza Krzyżma, w czasie której poÅ›wiÄ™ca siÄ™ krzyżmo (mieszaninÄ™ oleju i balsamu wykorzystywanÄ… przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich, biskupich, konsekracji koÅ›cioÅ‚ów i oÅ‚tarzy) oraz oleje chorych i katechumenów. W jej czasie odbywa siÄ™ także odnowienie przyrzeczeÅ„ kapÅ‚aÅ„skich. Msza ta nie należy do obchodów Triduum Paschalnego.

Msza Wieczerzy PaÅ„skiej to jedyna Msza sprawowana w każdym koÅ›ciele w tym dniu. ZastÄ™puje ona nieszpory danego dnia i jest uroczystym rozpoczÄ™ciem obchodów Triduum Paschalnego. 

Symbole występujące podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej:

1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy - podczas pieÅ›ni "ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci Bogu" zabrzmiÄ… wszystkie dzwony w KoÅ›ciele, które od tej pory zostanÄ… wyciszone aż do pieÅ›ni "ChwaÅ‚a" w czasie Mszy Wigilii Paschalnej. Dzwonki używane w czasie przeistoczenia zostajÄ… zamienione na koÅ‚atki, o gÅ‚uchym i mniej przyjemnym brzmieniu. KoÅ›cióÅ‚ wycisza siÄ™ i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwiÄ™ziony.

2. Obmycie nóg - zwany także "mandatum", przypomina o geÅ›cie Jezusa, który wykonaÅ‚ wobec ApostoÅ‚ów. Zwykle obmywa siÄ™ nogi dwunastu mężczyznom, jednak przypadek papieża Franciszka pokazuje, że nie jest to jedyna opcja. ObmyÅ‚ on bowiem nogi kobiecie, do tego muzuÅ‚mance. Kongregacja Kultu Bożego orzekÅ‚a, że lokalny biskup miejsca ma prawo regulować przepisy w tej kwestii. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec czÅ‚owieka i bycie sÅ‚ugÄ….

3. Przeniesienie NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu do ciemnicy - po Komunii Å›wiÄ™tej nastÄ™puje przeniesienie Pana Jezusa do przygotowanego przedtem tabernakulum znajdujÄ…cego siÄ™ w miejscu zwanym CiemnicÄ…. To symbol uwiÄ™zienia Jezusa w nocy przed mÄ™kÄ…. Podczas procesji przeniesienia używa siÄ™ koÅ‚atek i Å›piewa wspomniany hymn SÅ‚aw JÄ™zyku TajemnicÄ™. Przy ciemnicy do późnych godzin wieczornych trwa adoracja NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu.

4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża - gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności, ponieważ ołtarz jest symbolem Chrystusa i Jego ofiary. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje pusty.

5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym - wyraźny znak, że Jezus nie przebywa już w tym miejscu, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok. Nie musimy wtedy przyklękać, kiedy obok niego przechodzimy.


WIELKI POST







Zapraszamy do uczestniczenia w nabożeÅ„stwach Drogi Krzyżowej w piÄ…tki, w Bazylice o godz. 17.15 i w kaplicy w Czechach o 17.00 oraz Gorzkich Å»ali, w niedzielÄ™ o godz. 17.00, które w tym roku odprawiamy w intencji bezpieczeÅ„stwa i pomyÅ›lnoÅ›ci naszej Ojczyzny.

 

Symbole Wielkiego Postu, które sÄ… znane dla wszystkich, to gÅ‚ównie 40-dniowy okres postu czy posypywanie gÅ‚ów popioÅ‚em. Jakie znaczenie majÄ… poszczególne symbole Wielkiego Postu? WyjaÅ›nienie każdego z nich poniżej:

  • 40 dni postu - dokÅ‚adnie tyle trwa Wielki Post. W Biblii ta liczba pojawia siÄ™ bardzo czÄ™sto: 40 dni trwaÅ‚ potop, 40 dni przebywaÅ‚ Mojżesz na Synaju przed zawarciem Przymierza przez 40 lat Izrael wÄ™drowaÅ‚ do Ziemi Obiecanej, 40 lat trwa panowanie Dawida, prorok Eliasz przez 40 dni wÄ™druje przez pustyniÄ™, Jonasz ogÅ‚asza 40 dni jako okres nawrócenia i pokuty dla mieszkaÅ„ców Niniwy, wreszcie przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje siÄ™ do podjÄ™cia publicznej dziaÅ‚alnoÅ›ci, rozpoczynajÄ…c od gÅ‚oszenia orÄ™dzia: „Nawracajcie siÄ™”, naucza przez 40 miesiÄ™cy, zmartwychwstaje po 40 godzinach, a potem przez 40 dni przebywa z uczniami aż do dnia WniebowstÄ…pienia
  • Posypanie gÅ‚owy popioÅ‚em - Posypanie gÅ‚ów popioÅ‚em w ÅšrodÄ™ PopielcowÄ…, czyli na poczÄ…tku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. PopióÅ‚ jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.
  • Post, jaÅ‚mużna i modlitwa
  • Fioletowy kolor - jest to kolor pokutny
  • Droga Krzyżowa - nabożeÅ„stwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegajÄ…ce na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na Å›mierć i zÅ‚ożenia go do grobu
  • Gorzkie Å»ale - nabożeÅ„stwo pasyjne; jest to polska tradycja w KoÅ›ciele katolickim

Wielki Post 2018 to także okres, kiedy wierni nie powinni uczestniczyć w zabawach, dyskotekach i hucznych balach. Ostatni moment na karnawaÅ‚owe szaleÅ„stwo to Ostatki 2018, które koÅ„czÄ… siÄ™ dzieÅ„ przed ÅšrodÄ… PopielcowÄ….


ADWENT 2017




Rozpoczynamy czas Adwentu.

Zapraszamy na roraty, czyli czuwanie wraz z MaryjÄ… przed narodzinami Zbawiciela, od poniedziaÅ‚ku do piÄ…tku o godz. 18.00, w sobotÄ™ o godz. 7.00; w kaplicy w Czechach: w Å›rody i w piÄ…tki o godz. 17.00. Dzieci zapraszamy do udziaÅ‚u w roratach szczególnie w poniedziaÅ‚ki, Å›rody i piÄ…tki.


INFORMACJE


Informacje dla pielgrzymów
zapisy od 16 do 21 sierpnia w sekretariacie pielgrzymki
(wejście do auli św. Maksymiliana)
od godz. 10.00 do 12.00 i od 16.00 do 18.00

UCZESTNIK PIELGRZYMKI
1) osoby w wieku od 15 do 18 lat przedstawiajÄ… pisemnÄ… zgodÄ™ rodziców, a mÅ‚odsze osoby mogÄ… pielgrzymować jedynie z peÅ‚noletnim opiekunem.
2) wnosi opÅ‚atÄ™ wpisowÄ… – 70 zÅ‚ od osoby (sÄ… zniżki dla rodzin)

ORGANIZACJA PIELGRZYMKI
DokonujÄ…c zapisu uczestnik pielgrzymki zobowiÄ…zuje siÄ™ do zachowania regulaminu

ZAPISY
UczestniczÄ…cy w pielgrzymce po raz pierwszy, przynoszÄ… do zapisów zaÅ›wiadczenie ze swojej parafii „Starzy” pielgrzymi przynoszÄ… do zapisów swoje legitymacje.
Osoby korzystajÄ…ce w CzÄ™stochowie z noclegów zapewnianych przez organizatora pielgrzymki, pÅ‚acÄ… za nie od razu przy zapisach.

TERMINARZ
Pielgrzymka rozpoczyna siÄ™ MszÄ… Å›w. o godz. 18.00 w dniu 21 sierpnia w koÅ›ciele – Bazylice WNMP w ZduÅ„skiej Woli. Najpierw przystÄ™pujemy do Sakramentu Pokuty i Pojednania, nastÄ™pnie uczestniczymy we Mszy Å›wiÄ™tej.
22 sierpnia o godz. 7.00 bÄ™dzie sprawowana Msza Å›wiÄ™ta, po której o godz. 8.30 wyruszymy na pielgrzymi szlak.


ZACHĘCAMY DO PIELGRZYMOWANIA DUCHOWEGO
Zapisy na pielgrzymkÄ™ autokarowÄ… w kancelarii parafialnej
- koszt 35 zł od osoby


Zaproszenie na PilegrzymkÄ™



Trwają przygotowania do XXVI Pieszej Pielgrzymki Zduńskowolskiej.

Zapisy na pieszÄ… pielgrzymkÄ™, rozpoczniemy od wtorku 16 sierpnia.
Sekretariat czynny codziennie, do 21 sierpnia włącznie, w godz. 10.00 - 12.00 i 16.00 - 18.00 w Ośrodku św. Maksymiliana.


Wielkanoc


Chrystus ZMARTWYCHWSTAŁ!!! Prawdziwie Zmartwychwstał!! ALLELUJA!!!

Niech Moc Jego Zmartwychwstania przezwycięża to co w nas sÅ‚abe i uzdalnia nas do ÅšwiÄ™toÅ›ci. 


Zaproszenie dla osób muzycznie uzdolnionych


Zapraszamy osoby posiadajÄ…ce talenty muzyczne (Å›piew, gra na gitarze), które chciaÅ‚y by siÄ™ wÅ‚Ä…czyć w sÅ‚użbÄ™ muzycznÄ… w czasie pielgrzymki. ChÄ™tnych prosimy o zgÅ‚aszanie siÄ™ do kierownika pielgrzymki ks. Mariusza Danielewskiego - tel. 518 014 891 albo e-mail: pielgrzymka.zdunskawola@interia.pl


ZAPROSZENIE


Zapraszamy do wziÄ™cia udziaÅ‚u w 25 Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce ZduÅ„skowolskiej na JasnÄ… GórÄ™

ZAPISY od 16 do 22 sierpnia 2015 r.
w godz. 10.00 - 12.00 i 16.00 - 18.00 w Ośrodku św. Maksymiliana

WYBIERZ SIĘ Z NAMI NA REKOLEKCJE W DRODZE!